Potřebujete se zbavit svého tetování? Odstranění však u vás vyvolává pochyby a nejistotu? Bojíte se bolesti nebo dokonce jizev? Obáváte se toho, že tetování bude potřeba vyříznout nebo vybrousit? Zapomeňte na staré metody. Dnes už existují účinná řešení. Nevěřte všemu, co se povídá.

Odstranění tetování je bolestivé.

To bývalo. Kdysi dávno. Teď už to naštěstí neplatí. Samozřejmě vnímání bolesti je vcelku subjektivní záležitostí. Jinak ji vnímají muži jinak ženy. Avšak současná doba dovede nabídnout i luxus toho, že opětovné získání pokožky bez „kérky“ vás bolet příliš nebude. Tedy v případě, že podstoupíte zákrok laserem.

Laserové odstranění je totiž:

  • velmi efektivní způsob, který je citlivý k pokožce. Žádné řezání nebo broušení se konat nebude. Laserový paprsek se zaměřuje pouze na pigment vašeho tetování, který svou energií rozštěpí na drobné kousky. S malými fragmenty si pak poradí váš imunitní systém. Tetování po několika sezeních postupně zmizí.
  • Bezbolestnost je dána tím, že během zákroku dochází k chlazení kůže v místě působení. Pokud však máte z bolesti strach, můžete si nechat aplikovat i znecitlivující mast. V tomto případě je však dobré se na postupu dohodnout předem. Kvůli nanesení masti a jejímu působení je totiž nutno přijít o něco dříve.

Jde to s pomocí internetu a s trochou trpělivosti zvládnout i doma?

Nejde. Ano, internet někdy dokáže poradit dobře, v tomto případě však s největší pravděpodobností neuspějete. A nejen to. Některé nabízené metody nejenže nemusí vést ke kýženému výsledku, ale může se stát, že naopak způsobí problémy.

  • Mnoho „zaručených“ návodů je velmi často na hraně bezpečnosti a někdy i daleko za ní. Lehce tak můžete skončit s jizvami nebo i s těžšími zraněními.
  • Různé krémy mohou vést pouze k vyblednutí tetování. Ale také k různým vyrážkám. Popřípadě k pořádné díře v kapse.

Je jedno, kde si tetování nechám odstranit. Stejně mi zůstane jizva

Není to jedno. Při správně zvoleném postupu vám totiž jizva vůbec zůstat nemusí. Laserová procedura je k pokožce velmi šetrná a jizvy nezanechává. Je však nutné vybírat kvalitní a prověřené kliniky. Použití lékařského laseru vyžaduje nejen zkušený personál, ale i zdravotnické vzdělání a dané certifikace. Kosmetické salóny nebo tetovací studia už z principu nemohou nabídnout stejně špičkový laser, který najdete na specializovaných pracovištích.

Základem dobře ukončeného zákroku bez jizev je najít dpbrou kliniki se zkušeným personálem.

Není rozdíl mezi tetováním. Každé půjde odstranit stejně

Toto také není pravda. Na složení barev velmi záleží.

  • Platí, že odstranění amatérského tetování bude pravděpodobně mnohem jednodušší a rychlejší než vymizení toho profesionálního.
  • Nejproblematičtější jsou barevná tetování, kde byla použita červená nebo žlutá barva. Ty totiž absorbují jiné vlnové délky světla a jejich odstranění může být časově i finančně náročnější.

Je jedno, kdy zákrok podstoupím. Roční období nic ovlivnit nemohou.

I to není zcela pravda. Jsou totiž období, kdy bude „gumování vaší pokožky“ snazší a kdy složitější.

  • Nejproblematičtější je léto. A to z jednoho prostého důvodu. V létě je moc hezky. Sluníčko svítí, chodí se plavat a pokožka je často obnažená. A právě toto nejsou úplně vhodné podmínky pro správné hojení. Pokožka by se totiž po ošetření laserem neměla dostat na slunce. To by mohlo způsobit komplikace. Kůže by se však měla v létě chránit i pokud zákrok nepodstoupíte. Víte, jak na to?
  • Také koupání ať už v bazénu, koupališti nebo přírodním zdroji se nedoporučuje z důvodu nebezpečí vzniku infekcí.
  • Přemýšlíte-li o odstranění tetování, je lepší navštívit kliniky v jarních, zimních a podzimních měsících.

A co vy? Také se snažíte vyvracet mýty o různých věcech? Které byly ty největší, se kterým jste se kdy setkali?

Libor Hamáček