Ideál řeckého člověka nazývaný kalokagathia se překládá “dobrý” a “krásný” podle významu přídavných jmen kalos a agathos, ze kterých je složen. Veledůležitá podmínka pro tento žádoucí stav je zdraví, přesto se kupodivu při tvorbě pojmenování neuplatnilo. Proč? Protože jeho přítomnost se předpokládá tak samozřejmě, že ani není potřeba o něm mluvit. Proto byla také kalokagathia zmiňována v souvislosti s mládeží a její školní výchovou. Ta spočívala v kultivaci jak ducha, tak těla, přičemž toho druhého se docilovalo především fyzickým cvičením. Jakmile začalo tělo chřadnout, starší nebo přírodou od narození znevýhodnění jedinci mohli již jen závistivě přihlížet šťastnějším a mladším ročníkům, přičemž určitě toužili vypadat stejně tak dobře.

 

Továrny na krásu

O čem starověk snil, to se stalo realitou v našem novověku. Lékaři si přidali péči o vzhled na svá bedra, oficiálně vznikl nový medicínský obor – estetická medicína. Estetický průmysl a služby jsou dnes velkým byznysem – dávno pryč jsou dny, kdy se chodilo na jednodenní kurz botoxu a jeho absolventi pak číhali v kosmetických salonech, aby mohli nabízet své služby potenciálním zákazníkům. Nicméně s kosmetickými službami má exploze nových kosmetických/estetických ošetření a konceptů souvislost. Navíc k nim přidává erudici lékařských pracovníků a zdravotnického personálu a kombinaci chirurgických i nechirurgických zákroků.

 

Nabídka takovéto kliniky obvykle zahrnuje obličejové injekce, chemické peelingy a nepřeberné množství udrží pokožku starších lidí v dobrém stavu. Do léčebných nabídek některých klinik se dostalo nejen řešení akné a dalších kožních problémů a anomálií včetně mateřských znamének a bradavic, ale i problémů s varixy a přebytkem nebo nedostatkem ochlupení. Samostatnou kapitolou jsou rozmanité možnosti tvarování těla, od liposukcí až po prsní implantáty. A nejžhavější novinka sezóny? Neinvazivní omlazení vagíny.

 

Jen podpořte svou přirozenost

Zájem především žen, ale i mužů o tyto služby je obrovský. O tom svědčí v podnikání nevídaná skutečnost, že klientům nebo chcete-li zákazníkům bývá na konzultacích jejich přání často rozmlouváno. Buď kvůli jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu, ale daleko častěji z toho důvodu, že požadovaný zákrok (ještě) nepotřebují nebo jsou jejich požadavky tak přehnané, že by podstoupeným výkonem svému vzhledu spíše uškodili. Žádný lékař nechce vyrábět monstra podobná postavičkám ze scifi filmů nebo slibovat zázraky.

 

Jeho záměrem je pouze nepatrně poopravit a zdokonalit jedinečný vzhled každého jednotlivého člověka. Na tomto poli stoprocentně platí, že méně je někdy více. A pokud potkáte někoho, na kom je evidentní, že je častým hostem estetických zařízení, je to proto, že na takovém provedení vysloveně trvá. Specialisté klinik naopak umí a také preferují udělat úpravy tak, aby nikdo nic nepoznal. Pokud se však někdo chce jejich prací chlubit, bránit mu nemohou.

 

All inclusive Premium

Při hledání vhodné estetické kliniky Praha není tou jedinou volbou, je však volbou první a zároveň nejlepší. Důvod je prostý – hodně pracovišť podobného typu na stejném místě vytváří zdravou konkurenci, velkoměsto poskytuje nejvíce zákazníků, díky čemuž je zde možnost nakoupit nejšpičkovější přístroje, zaměstnat nejlepší odborníky a kombinovat více zákroků najednou. Klientela sestává mimo jiné z příslušníků horních deseti tisíc a zahraničních hostů, což se však nepromítá ani tak do ceny, jako spíš do nadstandardního proklientského přístupu a luxusního prostředí.

Hodláte podstoupit nějaký zákrok estetického lékařství? Považujete za indiskrétní se s tím někomu svěřovat?

Libor Hamáček