A kdo by nechtěl! U žen bych to sice nedoporučovala přehánět, ale takový muž s vyrýsovanými břišními svaly, nebo s rukama ozdobenýma bicepsy rozhodně vzbuzuje zájem a možná i vášeň žen ve svém okolí. Chcete svaly, kterých si všimne každý? Přinášíme několik tipů, jak nabrat objem, vyrýsovat svaly a díky tomu získat i zpevněnou postavu a možná i někoho zaujmout… 

Správná strava jako základ

Ať si výrobci zázračných pilulek říkají v reklamách, co chtějí, pevnou postavu bez správné stravy prostě nezískáte. Pokud chcete nabrat, svalovou hmotu, doporučujeme zvolit objemový jídelníček! Přesně takový vám mohou připravit například formou dovozu jídla v krabičkách. Naopak strava na hubnutí má také svoje jistá specifika. Aby vaše svaly získaly na objemu, doporučujeme konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou například:

  • vejce a jídla z vajec
  • libové maso z krůty nebo kuřete
  • jogurty a mléčné výrobky
  • fazole, čočku, hrách a další luštěniny
  • ořechy a rostlinná mléka
  • nezapomeňte na ovoce a zeleninu!

Bez cvičení to nejde!

Pokud chcete silné a velké svaly, budete se muset pravidelně hýbat. Výhodou je jistě velké množství posiloven, tělocvičen a sportovních klubů, které vám zabezpečí kvalitní zázemí s tréninkovým plánem, případně i poradenství v oboru. 

Zkuste třeba workout!

Tento, u nás poměrně nový způsob, jak posilovat svaly a zpevňovat postavu, se nám líbí z více důvodů. Jedná se o venkovní cvičení s využitím vlastní váhy. Workout je opravdu oblíbeným sportem, dokládají to stovky workoutových hřišť České republice. Chválíme tento trend. Není totiž nic příjemnějšího, než být na čerstvém vzduchu a díky pohybu zaplavovat svoje tělo hormony dobré nálady – endorfiny. A pokud se nám zrovna nechce cvičit, může být příjemné se na cvičící sportovce dívat třeba z blízké lavičky. 

Cvičení pro růst svalů

Existuje mnoho způsobů, jak vytvarovat svaly, v dnešní době jsou oblíbené například:

  • cross fit
  • intervalový trénink pro spalování tuků
  • trénink ve fitku
  • workout

Pokud si však raději zacvičíte sami doma, můžete využít některá z mnoha videí, které jsou dnes zdarma na internetu. Omezení kvůli pandemii také odstartovala předplacená vysílání různých forem cvičení online nebo ze záznamu, vytvořených právě pro domácí cvičení. Nechte se inspirovat návodem, jaké cviky a cvičení je dobré zvolit na domácí tvarování postavy. 

Buďte jako Arnold!

Snad nejznámějším příkladem a obecně nejzářivější hvězdou v historii kulturistiky je Arnold Alois Schwarzenegger, americký sportovec, politicky činný republikán a samozřejmě i velice oblíbený herec původem z rakouského maloměsta. Jeho triumf na soutěžích Mr. Universe a Mr. Olympia ho zařadil mezi špičku v historii bodybuildingu. 

Věříte doplňkům stravy?

O různých zázračných nápojích a tabletách by vám jistě každý kulturista dokázal vyprávět dlouhé hodiny. Pokud zvolíte potravinové doplňky, které podporují růst svalů a jejich objem, vybírejte opravdu pečlivě. Některé mohou mít totiž negativní vedlejší účinek na vaše zdraví. Při náročném cvičení doporučujeme konzumovat také suplementy ve formě kolagenu a látek, sloužících jako ochrana pro namáhané klouby a chrupavky. Líbí se nám také proteinové nápoje, které doplní potřebné bílkoviny, tekutiny a také většinou i dobře chutnají.

Chcete mít skvělou postavu? Cvičíte pravidelně a jdete si za svým snem? Nebo zatím od klávesnice počítače plánujete velkou změnu a chcete se cvičením teprve začít? Určitě nám o tom napište do komentářů, třeba budete tou správnou inspirací pro ostatní!

Libor Hamáček